Głowa z ramionami – kiedy i jak grać?

Najbardziej powszechną formacją cenową odwrócenia trendu występującą na rynku jest głowa z ramionami. Można ją znaleźć na każdym interwale czasowym.

RGR z przebiciem poprzedniego swinga :

Głowa z ramionami - RGR

Jest to idealny przykład głowy z ramionami gdzie utworzenie nowego dołka  oznacza słabość rynku, a najlepszym miejscem, w którym można zająć pozycję to prawe ramie. Konfluencja dwóch lub więcej czynników tj. jak retest linii trendu, SR lub zniesienie wewnętrzne Fibonacciego może dać nam wskazówkę gdzie może zatrzymać się rynek.

Brak przebicia swinga:

Patrząc tylko na cenę prawe ramie powinno wykazywać się mniejszym momentum niż ruch impulsowy tworzący głowę.

Na przykładzie poniżej możemy zauważyć, że sama Głowa formacji ma w sobie mały RGR, który dodatkowo potwierdza S/R z lewego ramienia.

Formacja Głowy z ramionami

Warto pamiętać, że nie zawsze jest tak różowo, przykład poniżej:

Głowa z ramionamiFormacja Głowy z Ramionami może być również formacją kontynuacji, pamiętamy, że zajmując pozycje na prawym ramieniu gramy przeciwko trendowi ( chyba, że nasza definicja trendu mówi nam o jej zmianie po przebiciu HL). Jeśli ruch po narysowaniu głowy jest dynamiczny jak w pierwszym przypadku i wybija nowego swinga szansa, że lewe ramie zadziała jako opór jest bardzo wysoka, przebicie linii szyi nie daje nam możliwości zajęcia pozycji w dogodnym miejscu.

Utrzymanie ceny powyżej HL oznaczałoby brak podaży i możliwą kontynuacje trendu wzrostowego, w przykładzie powyżej mieliśmy fałszywe wybicie linii szyi i powrót powyżej dna lewego ramienia.

Najlepszym przypadkiem Głowy z ramionami jest sytuacja, gdy na prawym ramieniu tworzy się mały RGR, ale o tym w części 2 już wkrótce.

Kacper Gawroński

Trading to jego pasja, inwestuje już od ponad 7 lat. Specjalizuje się w analizie Price Action. Prelegent na wielu konfrencjach branżowych m.in. Wall Street.

Śledź mnie:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

Newsletter
Zapisz się na darmowy Kurs Price Action!

×